KURALLAR

GENEL KURALLAR

 1. Oyuncular arasında FVPA Türkiye Pro Lig iletişim organları üzerinden; din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı yapılamaz. Bu gibi durumların somut delillerle ispatlanması durumunda ilgili kişi veya kişiler FVPA Türkiye Pro Lig’den süresiz olarak uzaklaştırılırlar.
 2. Organizasyonumuza aynı platformda birden fazla hesapla kayıt yaptırılması ve bu hesapların düzenlenen maçlarda aktif olarak kullanmasının somut delillere dayanarak ispatı durumunda:
  1. İlgili kişinin hesapları incelenerek, yönetim kurulu tarafından tüm hesapların kapatılmasına ya da tek bir hesabı aktif kalmak kaydıyla diğer hesaplarının kapatılmasına karar verilir. Ayrıca inceleme sonrasında ilgili kişiye süreli veya süresiz uzaklaştırma verilebilir.
  2. İlgili kişinin bulunduğu takım veya takımların kaptanlarının durumdan haberdar olduğu tespit edilirse, bu kişilere yönetim kurulu tarafından belirlenecek ve 1 sezonu geçmeyecek bir süre zarfınca organizasyonlarda yer almama cezası verilebilir.
 3. Organizasyonlarda yer almak isteyen her oyuncu Origin ID’sini kullanarak sitemize kayıt olmak zorundadır. Oyuncular sezon boyunca Origin ID’lerini değiştiremezler. Sadece sezon sonunda bu değişikliğe izin verilmektedir. Oyuncular farklı bir takıma transfer olduklarında, varsa Origin ID’lerindeki takım tag’ini değiştirebilirler.
 4. FVPA Türkiye Pro Lig’de oynayan oyuncuların lig dışında veya lig içerisinde hile yapması veya herhangi bir hile programını(Cheat engine vb.) kullanması yasaktır. Hile yaptığı tespit edilen oyuncuların cezaları katlanarak artacaktır.İlk cezada 1(Bir) Sezon,ikinci cezada 2(İki) sezon,üçüncü cezada ise kalıcı olarak ligden uzaklaştırılacaktır. NOT: Hile kanıtları sadece "Video" olarak kabul edilecektir.
 5. Herhangi bir sebepten dolayı ligden uzaklaştırma cezası alan oyuncuların cezalı oldukları dönemde, kendi hesapları ile veya farklı bir hesap kullanarak FVPA Türkiye tarafından düzenlenen yerel turnuvalarda ve/veya iFVPA tarafından düzenlenen uluslararası turnuvalarda (Milli maçlar ve Avrupa kupaları) resmi maçlara çıktığı tespit edilmesi durumunda bu oyuncular ligden süresiz olarak uzaklaştırılır. Ayrıca böyle bir durumda, oyuncunun oynatılmasına izin veren takım kaptanlarının arasından en yüksek rütbeli(Kaptanlık rütbeleri 1.kaptan,2.kaptan ve 3.kaptandır.) olan kaptan süresiz olarak kaptanlık görevinden men edilir.
 6. Herhangi bir sebepten dolayı ligden uzaklaştırma cezası alan oyuncular, bir kez daha uzaklaştırma cezası almaları durumunda ligden süresiz uzaklaştırılır. İkinci cezanın ilk ceza ile aynı veya farklı sebeplerden alınmış olması bu kuralın uygulanmasına engel değildir.

TAKIM KURMA KURALLARI

 1. FVPA Türkiye Pro Lig’de takım kurabilmek için en az 8, en fazla 18 oyuncudan oluşan bir kadro kurulması ve bu oyuncuların arasından 18 yaşından büyük bir kaptan belirlenmesi gerekmektedir.
 2. Kurulacak takımların isimleri herhangi bir dilde küfür, aşağılama veya herhangi bir hakaret iması içermemeli, mevcut takımlardan biriyle karışıklığa sebebiyet verecek şekilde olmamalıdır. Ayrıca Türkiye’deki herhangi bir kulüp, parti, grup veya örgüt isminin, benzerlerinin veya çağrışımlarının takım ismi olarak kullanılması yasaktır.
 3. Sezon içerisinde ligden çekilen takımların bütün kaptanları takip eden 3 sezon içerisinde tekrar takım kuramazlar. Takımlarını keyfi olarak kapatan kaptanlar ve takımın kapatılması sonucu yine keyfi olarak toplu şekilde ligde devam etmeme kararı alan oyuncular takip eden 1 sezon süreyle oynamama cezası alır. Bunun dışındaki durumlarda ise kaptanlar veya oyuncular farklı bir takıma transfer olarak organizasyon içinde yer almaya devam edebilirler. Bu kişilerin herhangi bir şekilde başkasının adına açılmış bir takımı yönettiği tespit edilirse ilgili kişi veya kişiler FVPA Türkiye Pro Ligi’nden süresiz olarak uzaklaştırılırlar.
 4. Lig maçlarının %20'ına çıkmayan takımlar ligden ihraç edilecektir.Eğer ihraç edilen veya ligden çekilen takım transfer sezonundan sonra ihraç edildiyse bu takımın ligin ikinci yarısındaki maçları hükmen olarak tescil edilecektir.Eğer transfer sezonundan önce ihraç edildiyse veya ligden çekildiyse ligin tamamındaki maçları hükmen olarak tescil edilecektir.

TRANSFER VE TRANSFER DÖNEMİ KURALLARI

 1. FVPA Türkiye Pro Ligi tarafından düzenlenen liglerde oynayan takımlar iki sezon arası ve her sezonun ortasında oyuncu transfer etme hakkına sahiptir. Transfer dönemi tarihleri yönetim kurulunca belirlenmekte ve resmi yayın organları kullanılarak takım ve oyunculara bildirilmektedir.
 2. Her takım kaptanı, takımının resmi maçlarında oynatacağı oyuncularla sistem üzerinden sözleşme imzalamak zorundadır. Bu sözleşmelerde, sözleşme süresi, oyuncuların oynatılacağı pozisyonlar, sözleşme fesih şartları yer almak zorundadır. Taraflar anlaştığı takdirde isteğe bağlı olarak sözleşmeye başka koşullar da eklenebilir.
 3. Sözleşmesi bulunmayan oyuncularla maça çıktığı tespit edilen takımlara o maç için hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.
 4. Takım kaptanları veya oyuncularının başka takımlarda sözleşmesi olan oyuncuları kendi takımlarına almak için fair-play ruhuna aykırı davranışlarda bulunması yasaktır. Bu gibi durumlar yaşandığında durum incelenerek, bireysel ihlallerde maç oynamama veya uzaklaştırma cezası; takım kaptanları veya oyuncularının genel ihlallerinde ise bireysel cezaların yanı sıra ihlali yapan takıma bir sonraki transfer dönemine kadar transfer yasağı verilebilir.
 5. Sezon devam ederken takımlar, daha önce aynı sezonda başka bir takımla sözleşme yapmamış oyuncuları transfer dönemi gözetmeksizin kadrolarına katabilirler.
 6. Sezon içerisinde bir takımla sözleşme imzalamış ve bu sözleşmesi daha sonra fesh edilerek serbest kalan oyuncuları transfer dönemi dışında kadrosuna almak isteyen takımlar için 3 adet “Sezon İçi Transfer Slotu” mevcuttur.Slot hakları bir sonraki sezona devir edilemez. Takımlar bu haklarını sezonun herhangi bir döneminde kullanmakta serbesttir. Bu slotların kontrolü takım kaptanlarının sorumluluğundadır. Transfer slotunu kullanmak isteyen takım kaptanı oyuncuyla sözleşme imzalamadan önce yöneticilere konuyu bildirmekle yükümlüdür. Ayrıldığı takıma tekrar dönen oyuncular için de 1 transfer slotu harcanır.
 7. Bir oyuncu bir sezonda (sezona başladığı takım dahil) maksimum 3 farklı takımda oynama hakkına sahiptir.
 8. Sezonun birinci ve ikinci hafta maçları oynandıktan sonra 3.hafta maçına kadar transfer sezonu açık kalacaktır. Transferler takımların slotlarına etki etmeyecek ancak oyuncuların slotlarını azaltacaktır.

MAÇ OYNAMA İLE İLGİLİ KURALLAR

 1. FVPA Türkiye Pro Ligi’nde düzenlenen maçlarda takımlar maçlara en az 5 oyuncu ile çıkmak zorundadır. Maçlarda kadrosunda en az 5 oyuncu bulundurmayan takımlar hükmen yenik sayılırlar.
 2. Maç günü ve saati belirlenmesi, takım kaptanları tarafından site üzerindeki “Maç Randevusu” sistemi kullanılarak yapılır. Maçlar ait oldukları hafta içerisinde, fikstürdeki sıralarına göre oynanmak zorundadır.
 3. Maç saati konusunda tarafların anlaşamadığı durumlarda maçlar fikstürde belirtilen gün ve saatte oynanır.
 4. Maçların mücbir sebepler yüzünden ait oldukları haftada oynanamaması durumunda, takımlar yönetim kurulundan ek süre isteyebilirler. Milli takıma oyuncu gönderen takımlar, lig veya kupa maçlarının milli takım maçlarıyla aynı günde olması durumunda, maç erteleme talebinde bulunma hakkına sahiptir.
 5. Maçlarını fikstür sırasına göre oynamayan takımların, fikstürdeki sırayı bozdukları tespit edilen maçlarına hükmen mağlubiyet verilir. Örneğin 3. ve 4. Hafta maçlarını sırasını değiştirerek oynayan bir takıma her iki maç için de hükmen mağlubiyet cezası verilecektir.
 6. Maçın oynanması gereken saatte takımlardan birinin hazır olmaması durumunda, rakip takım hazır olmayan takıma 15 dakika ek süre verir. Bu süre içinde de hazır olunmaması halinde, durumu ispatlayacak ekran görüntüleri kayıt edilir ve sistem üzerindeki “Maç Raporu” bölümünde paylaşılarak hükmen galibiyet talebi bildirilir. Asgari olarak maç sonucu, rating, gol, asist, kendi kalesine gol ve kaleci varsa kurtarış sayısı ekranları yüklenmelidir.
 7. Maç saati maça giriş yapan kadroya herhangi bir oyundan düşme durumunda eklenti yapılamaz. İlk maça başlayan 11 ile devam etme zorunluluğu vardır. Bu kurala ilişkili olarak, maçın oynanma saatinde tüm takımlar, maçta oynayacak kadrosuyla teamspeak adresimizde bulunmak zorundadır. Maç başlama saatinden sonra teamspeak adresimize katılan arkadaşlar maçta oynadığı takdirde maç hükmen yenilgi olarak tescil edilecektir.
 8. Takımların mücbir sebepler dışında, keyfi olarak maçlarına çıkmaması yasaktır. Herhangi bir sebeple maçlarına keyfi olarak çıkmadığı tespit edilen takımlara hükmen mağlubiyet cezasının yanı sıra 3 puan silme cezası uygulanır. Bu hareketin tekrarı durumunda yönetim kurulu toplanarak maçlarına keyfi olarak çıkmayan takımın ligden ihracına karar verme yetkisine sahiptir.
 9. Maçın ilk 15 dakikasında herhangi bir oyuncusunun bağlantısı kopan takımlar, en fazla 3 defaya mahsus olmak üzere, skorun 0-0 olması ve maçta herhangi bir kart olmaması kaydıyla maçtan çıkabilir. İlk 15 dakikayı geçen durumlarda veya maçta gol/kart olması durumunda oyundan çıkan takım o maç için hükmen mağlup sayılır. Oyuncular çıktığı sırada gol olması durumunda yönetim kurulu görüntüleri izleyerek karar verecektir.
 10. Maç esnasında herhangi bir şekilde kaleciyi bloklamak yasaktır. Bu durumun ispat edilmesi halinde kaleciyi bloklayan takım hükmen yenik sayılır.
 11. Maçlarda kırmızı kart gören oyuncular ve sezon içinde 4 sarı kart gören oyuncular cezalı duruma düşer ve ceza aldığı organizasyonun bir sonraki maçında görev alamazlar. Kart cezaları lig ve kupa için ayrı ayrı değerlendirilmektedir, ligde görülen kartlar lig için, kupada görülen kartlar kupa için ceza getirir.
 12. Maç sonunda alınan ekran görüntülerinde oyuncuların Origin ID’leri performans kartında açıkça görünecek şekilde yazmalıdır. Bunun için Pro’ların Lakap  bölümüne oyuncuların Origin ID’lerinin ilk 12 karakteri olacak şekilde girilmelidir. Pro’larını bu şekilde ayarlamamış olan oyuncular, maçlarda izinsiz olarak oynamış sayılır ve takımlarına puan silme cezası verilir. Bu cezayı alan takımlara ilk seferde 1 puan silme olarak uygulanır, takip eden her tekrarda (hatayı yapan farklı oyuncular olsa bile) 1 puan artarak devam eder.
 13. Maçlarda “ANY” pozisyonunda oyuncu oynatmak yasaktır. “ANY” oynatan takımlara o maç için hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.
 14. Bir takıma hükmen mağlubiyet cezası verilmesi durumunda cezayı alan takım maçı 3-0 kaybetmiş sayılır. Hükmen mağlubiyet cezası uygulanan maçlardaki istatistikler olduğu gibi yansıtılır.

MAÇ KAYITLARI İLE İLGİLİ KURALLAR

 1. Maç sonuçlarını yanlış raporlayan takımlar -1 puan cezası alır. Ayrıca takımın ana kaptanı hatalı raporlama başına 1 maç ceza alır.

LİG SIRALAMASI ve AVRUPA KUPALARI

 1. Sezon sonunda ligi en çok puan ile bitiren takım şampiyon olur. Sıralamada puan eşitliği durumunda önce takımların arasındaki maçlara, daha sonra genel averaja, bütün bunların eşit olması halinde de atılan gol sayısına göre sıralama yapılır. Şampiyonluk, Avrupa Kupaları’na katılma hakkı ve ligde kalma durumlarında bütün bu kriterlerin eşitliği halinde iki takım arasında bir maç yapılarak üst sıradaki takım belirlenir.
 2. Lig sonunda avrupa liglerine gidicek takımlar IFVPA PC Sıralaması adresinde belirtilen slot sayısına göre belirlenicektir. Bir Avrupa slotu kupa galibine aittir.
 3. Fifa 18 I. Sezonu sonunda takım sayısının 22’yi geçmesi durumunda 2. Lig uygulamasına geçilecektir. Lig sonundaki sıralama ile gelecek sezona katılım sağlayan yeni takımların toplam sayısı (1. Lig için 12 takımdan daha az kalmamak kaydıyla) ikiye bölünecek, sezon sonu sıralamasında tepeden çıkan sayı kadar takım 1. Lig’de kalacak, geri kalan takımlar ve yeni giriş yapan takımlar Fifa 18 II. Sezonu’nda 2. Ligi oluşturacaklardır.
 4. Fifa 18 II. Sezonu’ndan itibaren (2. Ligin açılması durumunda) 1. Ligi son 3 sırada bitiren takımlar FVPA Türkiye 2. Ligi’ne düşer, FVPA Türkiye 2. Ligi’ni ilk 3 sırada bitiren takımlar ise FVPA Türkiye 1. Ligi’ne çıkmaya hak kazanır.
 5. Avrupa Kupaları'nın fikstürleri sezon başında belirlenmiş olup değişime açık değildir, sadece maç saati rakip takım kaptanıyla görüşülerek değiştirilebilir.
 6. Avrupa Kupaları’na katılmaya hak kazanan takımlar, Türkiye Ligi’ni temsil ettiklerinin bilincinde hareket etmekle ve iFVPA kurallarına uymakla yükümlüdürler.
 7. Avrupa Kupaları’nda yer alacak takımların iFVPA kurallarına uygun şekilde kayıtlarını tamamlaması ve Avrupa Kupası maçlarını iFVPA’nın kayıt sistemi üzerinden uygun şekilde raporlaması gerekmektedir.
 8. Avrupa Kupaları’nda kurallara uymayan, maçlarına çıkmayan veya herhangi başka bir sebeple Türkiye Ligi’nin prestijini düşürecek hareketlerde bulunan takımlar, bir sonraki sezonda Avrupa Kupaları’na katılmaya hak kazansalar bile yönetim kurulu kararıyla bu haklarından mahrum bırakılabilirler.

DİĞER KURALLAR

 1. FVPA Türkiye Pro Lig kurallar kitabında karşılığı olmayan istisnai durumlarla karşılaşılması halinde iFVPA kuralları geçerli sayılacaktır. iFVPA kurallarında karşılığı bulunmayan durumlarda yönetim kurulu toplanarak konu hakkında karar verme yetkisine sahiptir.
 2. Ligde yer alan veya lige katılmak isteyen oyuncuların fair play ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarının tespiti durumunda yönetim kurulu bir araya gelerek konuyu değerlendirme ve bu davranışlarda bulunan oyuncuları ligden uzaklaştırma veya lige dahil etmeme yetkisine sahiptir.
 3. Ligde yer alan oyuncuların ligin mecraları (Facebook grubu, açık kanallardan yapılan maç yayınları, teamspeak...vs) aracılığıyla ahlak ve toplum kurallarına sığmayacak davranışlarda bulunması, rakip takımlara veya oyunculara asılsız ithamlarda bulunması veya hakaret etmesi yasaktır. Bu davranışlarının tespiti durumunda yönetim kurulu bir araya gelerek konuyu değerlendirme ve bu davranışlarda bulunan oyunculara maç oynamama cezası verme veya ligden uzaklaştırma; takımların toplu halde benzer davranışlarda bulunması durumunda takıma puan silme veya ihraç cezası uygulama yetkisine sahiptir.